Psihodijagnostika i testiranje
Psihodijagnostika je proces procene i dijagnostikovanja psihičkih stanja, poremećaja i osobina ličnosti. Terapeuti koriste različite tehnike kako bi stekli uvid u mentalno zdravlje pojedinca. Osim mentalnog zdravlja, u našem centru možete da procenite intelektualni status, zrelost deteta za polazak u školu, kao i interesovanja i motive prilikom odabira karijere i narednog nivoa školovanja.
U svrhu procene koristimo:
- Intervju: Strukturirani ili polustrukturirani intervjui sa klijentom, gde terapeut postavlja pitanja o simptomima, životnoj istoriji i emocionalnom stanju. Pitanja se postavljaju direktno klijentu, ali po potrebi i članovima porodice (posebno kod dece).
- Psihološke testove: Koristimo standardizovane testove, kao što su upitnici ličnosti ili testovi inteligencije, koji pomažu u proceni specifičnih karakteristika i funkcija, ali i za kliničku procenu inteligencije, ličnosti, emocionalnog statusa, i za osnovnu neurološku procenu (VP+2, KOG 3, VITI, MMPI, Mini-mental test…). Osim standardizovanih testova, u primeni su i projektivne tehnike.
Posmatranje: Direktno posmatranje ponašanja klijenta u testovnim situacijama, prilikom primene različitih terapeutskih situacija, ili prilikom ponašanja u grupi, može pružiti važne informacije o njihovim emocionalnim i socijalnim reakcijama.
Na osnovu prikupljenih informacija,sastavlja se izveštaj koji sadrži analizu rezultata i preporučene terapijske pristupe, ili se može predati drugim institucijama za dalje postupanje.